Literáti na trati jsou skupinou (rok od roku se měnící, co do počtu) autorů společně vydávající knihy poezie i prózy autorů známých i začínajících pod tímto názvem, které spojuje jednak práce na železnici, případně mají jen rádi vláčky a prostředí nádražních prostor a rádi se projedou po tratích.

Letos jsme se představili prezentací a besedou 16. května v Anvete senior v Holubicích. Přestože v posledních letech byly kulturní akce omezeny a besedy se nekonaly, naše tvůrčí činnost započatá v roce 2014 i nadále rok co rok pokračovala a letos vyšly již další dvě knihy Literáti na trati IX, poezie a próza zvlášť. K našemu ojedinělému projektu, který vznikl originálním nápadem básníka pana Františka Tylšara z Veselí nad Lužnicí, se přidávají další známí i méně známí autoři. Objevili se i zahraniční, z Polska, Slovenska, Německa, Rumunska a dokonce v jednom ročníku až z daleké Austrálie. Publikovali spolu s námi například i básník Jiří Žáček, zpívající právník Ivo Jahelka, bývalá ministryně spravedlnosti a mnoho jiných. Všechny naše již vydané knihy byly každý rok pokřtěny v Praze na Hlavním nádraží v prezidentském salonu na 1. nástupišti, pod záštitou OSŽ – FISAIC(Mezinárodní federace pro kulturu a volný čas železničářů). Naši první knihu v roce 2014 pokřtil například nedávno zesnulý doktor Radim Uzel a u křtu se střídají významné osobnosti Obce spisovatelů ČR. František Tylšar, stále v činné službě u ČD jako vlakvedoucí, mimo jiné rozšířil svou činnost o další oblasti, stal se Ministrem hudby a poezie Pohádkové akademie a s akordeonem působí v hudebních tělesech Řehečské kvarteto a také v naší organizaci ČZS FISAIC hraje ve skupině JEDETO, více na http://fisaic.cz/.

Akci v našem bytovém kompletu Anvete senior jsem jako jeden z literátů spoluorganizoval a do Holubic přijali mé pozvání literáti František Tylšar, JUDr. Jan Kux a Zdeněk Herzig z Brna a Stanislav Tresa z Uherského Brodu, který již u nás měl cestovatelskou přednášku. Využil jsem jejich přítomnosti též k aktu křtu mých dvou nových knih, které vyšly v nakladatelství Nová Forma, Emigrant 2021 a Cíle a návraty 2022. Předchozí mé dvě knihy jsem pokřtil ještě za pobytu v Koryčanech. Své knihy se chystám věnovat knihovně v Holubicích.

Knihy Literáti na trati lze objednat na adrese frantisek.tylsar@seznam.cz a mé knihy v e-shopu Nové Formy na adrese www.stahuj-knihy.cz.

SOUBORY KE STAŽENÍ

FOTOGALERIE

No items found.